Informatika, kam se podíváš

24. září 2014
Jako každý rok zaplnili chodby informatické sekce Matfyzu roboti, drony, počítačové hry a především zvědaví studenti. Přišli se podívat, co všechno jim nabídne Jeden den s informatikou.

Na studenty středních škol a všechny zájemce v úterý čekaly tematické stánky, přednáškové sály a místnosti plné nejrůznějších přístrojů, aby ukázaly, jak ohromující svět se skrývá pod slovem informatika. Technologické novinky a trendy představovali nejen pedagogové, ale také studenti Matfyzu, kteří se v rámci svého studia nebo kvalifikačních prací zabývají něčím inovativním.

Před tím, než se žáci spolu se svými učiteli rozešli do historických učeben na přednášky, mohli se zastavit u mnoha různých stánků. I letos létali s drony, vyzkoušeli si výukovou simulaci Československo 38–89 nebo se podívali, co všechno může vyprodukovat 3D tiskárna. Během živých hovorů u stánků se mnozí ptali, jak se stát špičkovým informatikem.

Přednáškové sály se mnohokrát zcela naplnily diváky, kteří upřeně sledovali pedagogy zapáleně hovořící o nejrůznějších zákoutích informatiky. Mezi úspěšné přednášky patřilo mimo jiné dvakrát opakované Počítání inspirované přírodou, které na příkladu chování mravenců nebo ptáků ukázalo netradiční inspirační zdroje pro tvorbu programů. V návštěvnické anketě však nakonec zvítězila přednáška O důležitosti spolehlivosti softwaru, ve které se Tomáš Bureš zamýšlel nad tím, jak velkou mocí a „inteligencí“ disponují stroje (auta, letadla a další), jak pomohou člověku v budoucnosti a jak může i na zdánlivě nepodstatné komponentě softwaru záviset lidský život.

Plně obsazena byla kapacita workshopu, kde si návštěvníci mohli naprogramovat svého vlastního robota. Zajímalo nás, jestli je pro účast na workshopu nutná alespoň základní znalost programování. „Kdo k nám přijde, musí jen vědět, kolik jsou dvě a dvě. Víc toho zapotřebí není. Za hodinu a půl si tu každý zvládne naprogramovat robota. My dodáme hardware a zbytek je opravdu jednoduchý,“ ujistil vedoucí workshopu David Obdržálek.

Počet návštěvníků v porovnání s loňským ročníkem opět mírně vzrostl. Stoupající zájem o informatiku dokládá i hojná účast na Robotickém dni a dalších informatických akcích. Mnoho studentů kromě expozice zajímalo, jaké je studium informatiky a co mají udělat pro to, aby třeba jednou mohli sami hrdě reprezentovat svoje studium a práci coby vysokoškolští studenti Matfyzu.

-omk-