Beánie 2013

30. října 2013
Skutečnými matfyzáky se stanete až po beánii. Neformální slavnost přilákala i letos zástupy nových studentů.

Nejpodstatnější součástí matfyzácké beánie je obřad jarníkování. Při něm dostanou nováčci něžný úder do hlavy svazkem učebnic integrálního a diferenciálního počtu, prvními dvěma díly Jarníkovy matematické analýzy. Studenti fakulty se tak svérázně hlásí k odkazu významného českého matematika Vojtěcha Jarníka (1897 – 1970). O „vážnosti“ tohoto zvyku svědčí tradované tvrzení, že kdo nebyl jarníkován, neudělá Matfyz.

Tradiční součástí beánie jsou akční fyzikální pokusy. Velký úspěch letos sklidila demonstrace lidské přitažlivosti s využitím statické elektřiny, zapékání plastů nebo kouzla s kapalným dusíkem.

Jen v malých skupinách a s mravným výrazem ve tváři byla přístupná výstavka Matfyzák včera, dnes a zítra, která opravdu populární formou přiblížila, jak vypadají kvanta zrní, jak dokáže nenávratně zmizet cenný mobil v simulované černé díře nebo kterak využít elektrického odporu k přímému ohřevu párků. Návštěvníci byli naštěstí humánní a nikdo si nedovolil otevřít krabici s pověstnou Schrödingerovou kočkou. Jen tak mezi řečí se od průvodce dozvídali, jaké vlastně je a může být studium na Matfyzu.

Beánie odkazuje ke středověké tradici přijímání nových univerzitních studentů jejich staršími kolegy. Nováčkům se tehdy říkalo beanus, což je slovo údajně vzniklé zkomolením francouzského výrazu bec jaune (žlutý zobák či nováček). Odtud tedy soudobý název beánie. Do jejího průběhu neproniklo naštěstí skoro nic z krutých iniciačních obřadů středověku, ačkoli symbolický význam přetrvává.

Akci organizuje spolek Matfyzák, pod jehož taktovkou se letos otřásal klub Hany Bany na pražském Vyšehradě dlouho do noci.

- OMK -