Den s částicemi bodoval na festivalu v Torontu

19. února 2021

Film trojice fyziků Daniela Scheiricha, Martina Rybáře a Vojtěcha Pleskota z MFF UK získal ocenění BEST of FEST (Top Geek), hlavní cenu udílenou v rámci mezinárodního festivalu GeekFest Toronto. Festival se zaměřuje na krátké filmy a dokumenty pro nadšence do vědy a technologií.

Festivalové přehlídky se zúčastnilo 35 filmů profesionálních i amatérských tvůrců z celého světa. Patřil k nim například britský dokument o nositeli Nobelovy ceny Richardu Feynmanovi nebo filmová série o fungování vesmíru, jejímž průvodcem je teoretický fyzik Jared Kaplan z Univerzity Johnse Hopkinse v USA.

Oceněný Den s částicemi (A Day With Particles) zachycuje typický den v životě částicového fyzika. Tím je ve filmu i v reálu dr. Vojtěch Pleskot z Ústavu částicové a jaderné fyziky MFF UK. Spolu se svými dvěma kolegy film vytvořil a poprvé veřejně uvedl během mezinárodní konference ICHEP2020, která se v létě loňského roku měla konat v Praze, ale kvůli pandemii proběhla jen online.

Třicetiminutový snímek doplněný animacemi a krátkými exkurzy do vybraných témat částicové fyziky tvořili mladí fyzikové – na rozdíl od mnoha jiných soutěžních snímků – bez jakékoli finanční či profesionální podpory. Vojtěch Pleskot napsal scénář a ztvárnil hlavní postavu, Daniel Scheirich vytvořil animace a měl na starosti střih a Martin Rybář stál za kamerou.

„Je to pokus ukázat lidem, že částicová fyzika se zabývá úchvatnými otázkami, a že navíc používá prostředky, které jsou samy o sobě také úchvatné. Detektor ATLAS je vysoký jako osmipatrový dům a dlouhý jako plavecký bazén, je plný superjemné elektroniky, která musí snášet vysoké dávky radioaktivního záření a nepřetržitě běžet v takřka nezměněném stavu vždy několik let za sebou,“ přibližuje dr. Pleskot téma filmu i svého výzkumu v rámci experimentu ATLAS v CERN.

Vítězný film teď autoři chtějí opatřit titulkami v různých jazycích, tak aby byl přístupný co nejširšímu publiku. Plánují ho také promítat při různých popularizačních akcích a na středních školách.

Celý článek je dostupný na Matfyz.cz

OPMK